Instytut Nauk Prawnych Akademii Humanitas ma zaszczyt zaprosić do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Współczesne oblicza prawa dyscyplinarnego”, która odbędzie się 29 maja 2025 roku w Auli Akademii Humanitas w Sosnowcu oraz w formule online.
Prawo dyscyplinarne to jedna z tych dziedzin, która – choć często niewidoczna na pierwszym planie – ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania wielu środowisk zawodowych. Odpowiedzialność dyscyplinarna – jako forma sankcji dedykowana zawodom zaufania publicznego – zyskuje na znaczeniu. Dotyczy m.in.: sędziów, prokuratorów, adwokatów, lekarzy, policjantów czy nauczycieli akademickich. Mimo istotnej roli, jaką pełni, regulacje w tym zakresie pozostają niejednolite, często niejasne i wywołujące liczne wątpliwości interpretacyjne – zarówno wśród praktyków, jak i teoretyków prawa.
Prawo dyscyplinarne pod lupą i w centrum debaty
Konferencja będzie ważnym głosem w ogólnopolskiej dyskusji o aktualnych wyzwaniach tej dziedziny – przestrzenią do pogłębiania wiedzy, wymiany doświadczeń, rozwoju kompetencji oraz poszukiwania nowych rozwiązań w obszarze prawa dyscyplinarnego. Wydarzenie tej rangi to nie tylko szansa na udział w merytorycznej debacie, ale także możliwość nawiązania cennych kontaktów zawodowych i poszerzenia horyzontów.
Wydarzenie jest bezpłatne i otwarte dla wszystkich zainteresowanych – w szczególności dla studentów i absolwentów kierunków prawniczych, osób pracujących w wymiarze sprawiedliwości, a także przedstawicieli środowisk akademickich i praktyków prawa.
Cele konferencji i wybitne grono prelegentów
Celem konferencji jest nie tylko analiza aktualnych wyzwań związanych z odpowiedzialnością dyscyplinarną, ale przede wszystkim rozwój wiedzy, wymiana doświadczeń, integracja środowisk zawodowych i naukowych oraz wypracowanie konstruktywnych propozycji zmian w przepisach – w tym postulatów ujednolicenia prawa dyscyplinarnego. Spotkanie ma interdyscyplinarny charakter – łączy perspektywy nauk prawnych, administracji, polityki oraz zarządzania. To wydarzenie o wysokiej randze, stanowiące ważną platformę do pogłębionej dyskusji nad przyszłością tej subgałęzi prawa.
Swój udział w konferencji potwierdzili wybitni eksperci, którzy wygłoszą autorskie referaty – wśród nich:
- dr hab. Radosław Giętkowski, prof. UG – specjalista w zakresie prawa karnego i administracyjnego, były Rzecznik Dyscyplinarny przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz wiceprzewodniczący Komisji Dyscyplinarnej przy Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Wystąpienie: Quo vadis, iusdisciplinare? - dr hab. Anna Korzeniewska-Lasota, prof. UP – polska historyk i prawnik, związana z Instytutem Prawa i Administracji Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku. Autorka licznych publikacji z zakresu prawa dyscyplinarnego. Wystąpienie: Postępowanie dyscyplinarne w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego.
- dr hab. Jerzy Paśnik, prof. Akademii Vistula – adwokat, ekspert Sejmu i Senatu oraz Biura RPO, specjalista w zakresie historii prawa, prawa administracyjnego i konstytucyjnego.
Wystąpienie: Postępowanie dyscyplinarne w piśmiennictwie przedwojennym.
- dr hab. Mariusz Wieczorek, prof. URad – kierownik Katedry Prawa Prywatnego Uniwersytetu Radomskiego, ekspert w zakresie prawa publicznego i zatrudnienia w służbach mundurowych.
Wystąpienie: Odpowiedzialność dyscyplinarna jako odpowiedzialność osób wykonujących zawody etosowe.
Pełen program wydarzenia oraz lista prelegentów dostępne są TUTAJ.
Rejestracja i udział
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale liczba miejsc (szczególnie stacjonarnych) jest ograniczona – dlatego nie zwlekaj i wypełnij formularz zgłoszeniowy!
Do zobaczenia w Akademii Humanitas!