Za nami XVIII seminarium organizowane przez Stowarzyszenie Badań nad Źródłami i Funkcjami Prawa „Fontes” Oddział w Sosnowcu. Spotkanie, które odbyło się 16 grudnia 2024 roku za pośrednictwem platformy ClickMeeting, zgromadziło niemal sześćdziesięciu uczestników, w tym naukowców, prawników i studentów.
Otwarcie seminarium
Wydarzenie otworzył dr hab. Maciej Borski, prezes sosnowieckiego oddziału Stowarzyszenia, który podkreślił znaczenie współpracy z katowickim oddziałem Komisji Nauk Prawnych i Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk.
W swoim przemówieniu zachęcał młodych badaczy, szczególnie doktorantów, do aktywnego uczestnictwa w działalności Stowarzyszenia. Jak zauważył, seminaria te stanowią doskonałą okazję do doskonalenia warsztatu naukowego i rozwijania kompetencji niezbędnych w pracy naukowej.
Czy Polska potrzebuje prawa do posiadania broni?
Referat wprowadzający wygłosił mec. Władysław Pasoń, słuchacz eksternistycznego trybu przygotowania rozprawy doktorskiej w Akademii Humanitas oraz asystent na Wydziale Nauk Społecznych i Informatyki Wyższej Szkoły Biznesu National Louis University w Nowym Sączu.
W swoim wystąpieniu zatytułowanym „Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi – rozważania o możliwości wprowadzenia podmiotowego prawa do posiadania broni do polskiego systemu prawnego” mecenas Pasoń przedstawił dogłębną analizę prawa do posiadania broni w amerykańskim systemie konstytucyjnym.
Wskazał zarówno na jego korzenie historyczne, jak i praktyczne konsekwencje. Szczególną uwagę poświęcił możliwościom implementacji podobnych regulacji w Polsce, przedstawiając potencjalne korzyści, wyzwania oraz ryzyka. Prelegent zastosował metodę kompletu normatywnego, szeroko wykorzystywaną w badaniach prowadzonych przez Stowarzyszenie „Fontes”.
Żywa dyskusja uczestników
Referat spotkał się z dużym zainteresowaniem uczestników, którzy chętnie angażowali się w dyskusję, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami i komentarzami.
Wiele głosów dotyczyło różnic kulturowych między Polską a Stanami Zjednoczonymi, które mogą stanowić przeszkodę w implementacji tego typu rozwiązań w polskim systemie prawnym.
Wnioski i refleksje
Podsumowując dyskusję, dr hab. Maciej Borski podkreślił, że czerpanie z doświadczeń innych porządków prawnych może przyczynić się do poprawy jakości regulacji w Polsce.
Zwrócił jednak uwagę na konieczność uwzględnienia specyfiki kulturowo-prawnej danego kraju. – Nie każde rozwiązanie, które sprawdza się w jednym systemie, może być z powodzeniem zaadaptowane w innym – zauważył prezes.
Zakończenie spotkania i zapowiedź kolejnych wydarzeń
Na zakończenie spotkania dr hab. Maciej Borski pogratulował mecenasowi Pasoniowi wystąpienia, a wszystkim uczestnikom podziękował za zaangażowanie w dyskusję.
Życzył także zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz zaprosił na kolejne seminarium, które planowane jest na pierwszy kwartał 2025 roku.
Wydarzenia takie jak XVIII seminarium Stowarzyszenia „Fontes” są doskonałym przykładem na to, jak przestrzeń naukowa może służyć wymianie myśli i doświadczeń oraz promowaniu aktywności młodych badaczy.
Warto więc śledzić kolejne inicjatywy Stowarzyszenia, które od lat wspiera rozwój nauki w Polsce.