Przejdź do treści
Uwaga! została włączona wersja kontrastowa
Człowiek  To się liczy

Znajdź studia dla siebie

Trwa wyszukiwanie kierunków...

Rekrutacja online

Oferujemy studia I, II stopnia oraz jednolite magisterskie. Posiadamy bogatą ofertę studiów podyplomowych dla nauczycieli, prawników, specjalistów administracji oraz managerów. U nas możesz zamówić szkolenie „szyte na miarę”.

Kierunki studiów

Wybierz studia spośród 11 kierunków i niemal 30 specjalności w formule standardowej, „krótsze studia” lub „Dwa dyplomy – jednoCzesne”. Oferujemy studia zarówno dzienne jak i zaoczne.

Aktualności

14/06/2024

Nagrody Akademii Humanitas i Złotej Temidy rozdane!

Kultura jest tym, co sprawiło, że człowiek stał się kimś więcej niż tylko przypadkowym wydarzeniem w przyrodzie – słowami francuskiego myśliciela André Malraux, otwarto już osiemnastą edycję Gali wręczenia Nagród Akademii Humanitas oraz czwartą edycję Nagród Złotej Temidy.  

Budujemy własną tożsamość, uczestnicząc w dziedzictwie kultury i pomnażając to dziedzictwo, tak na poziomie kultury europejskiej czy narodowej, jak i na poziomie lokalnym – w naszych najbliższych, małych ojczyznach.  Gdy w połowie lat 90. minionego wieku w dyskursie publicystycznym i naukowym, nie tylko w Polsce, szeroko analizowany był problem globalizacji, wielu zastanawiało się, czy ten proces zabije czy wzmocni kultury lokalne, czy przyczyni się do ich erozji, czy przeciwnie – do rozkwitu tego, co w małych ojczyznach najpiękniejsze i najbardziej unikalne.   

- Żyjemy dziś w świecie, w którym silnie odczuwamy potrzebę szanowania, doceniania, pielęgnowania i propagowania dziedzictwa naszych małych ojczyzn. Akademia Humanitas w nurcie troski o to, co lokalne, co zagłębiowskie, pozostaje aktywna od momentu swojego powstania w 1997 roku. To właśnie z tej idei narodziła się potrzeba nagradzania i nagłaśniania inicjatyw na rzecz lokalności, a także prezentowania tych, którzy na rzecz małej ojczyzny nieustannie pracują – przypomniał przybyłym Rektor Akademii Humanitas, prof. dr hab. Michał Kaczmarczyk.  

Zasłużeni dla Zagłębia Dąbrowskiego 

Tożsamość regionalna jest szczególnym przypadkiem tożsamości społecznej i kulturalnej. Można powiedzieć, że jest to obywatelstwo danego regionu. W tym obywatelstwie zawierają się specyficzne cechy społeczne, kulturowe czy gospodarcze, a nawet topograficzne, które wyróżniają się na tle innych małych ojczyzn. Niewątpliwie taką małą ojczyzną jest również Zagłębie Dąbrowskie.  

Już po raz osiemnasty przyznano Zagłębiowską Nagrodę Humanitas, która jest wyrazem wzmocnienia wartości tożsamości regionalnej, promocją regionalnych osiągnięć kulturalnych, naukowych i gospodarczych oraz budowaniem jedności mieszkańców opartej na lokalnych wartościach. Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach: promocyjnej, gospodarczej i honorowej.  

W tym roku nominowanymi w tej kategorii Nagroda promocyjna byli: 

  • dr Robert Garstka   
  • prof. Przemysław Kania  
  • Fundacja Fabryka Kulturalna  
  • Teodozja Kumor-Ormianin  
  • Katarzyna Bała  
  • Miejska i Powiatowa Biblioteka im. Stefana Żeromskiego w Będzinie  
  • IV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Sosnowcu  
  • Stowarzyszenie „Moc Wsparcia”  
  • Muzeum Ford Mobil w Będzinie  
  • Stowarzyszenie Miłośników Czeladzi  

Nagrodę otrzymało dwóch nominowanych – dr Robert Garstka, fotograf, etnograf i regionalista. W swojej pracy zawodowej zajmuje się głównie kulturą ludową, ze szczególnym naciskiem na obrzędowość doroczną oraz Muzeum Ford Mobil w Będzinie.  

Nagroda gospodarcza przyznawana jest firmom i osobom prowadzącym działalność gospodarczą w Zagłębiu Dąbrowskim. W tym roku nominowanymi byli: 

  • GAD Records  
  • Arcelor Mittal Poland S.A.  
  • AKTIN Sp. z o.o.  
  • Zagłębiarki. Miasto projekt  

Nagrodę gospodarczą otrzymał GAD Records, wytwórnia, która pielęgnuje pamięć o polskiej muzyce filmowej, m.in. nawiązała współpracę ze Studiem Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, której efektem są płyty z fragmentami ścieżek dźwiękowych „Reksia” i „Bolka i Lolka na Dzikim Zachodzie”. 

Honorowa nagroda, nadawana przez Kapitułę Wysoką, jest wyrazem uznania dla wybitnych postaci, które wniosły znaczący wkład w promocję Zagłębia i wzmacnianie walorów regionu w dziedzinie nauki, kultury i gospodarki. W tym roku nominację otrzymali: 

  • dr Iwona Woźniak  
  • Janina Barbara Sokołowska  
  • Michał Czernecki  
  • Roman Kowenia  
  • Michał Mercik i Maciej Łydek  
  • Andrzej Jankowski  

Pierwszy medal Nagrody Akademii Humanitas w dowód uznania osiągnięć w pracy artystycznej na rzecz Zagłębia Dąbrowskiego oraz działań ukierunkowanych na popularyzację historii i budowanie tożsamości regionu otrzymała dr Iwona Woźniak - dyrektorka Teatru Zagłębia w Sosnowcu, menadżerka kultury, teatrolożka, animatorka kultury, reżyserka. 

Drugim laureatem Nagrody Honorowej za całokształt pracy twórczej oraz promocję polskiej kultury został aktor filmowy i teatralny, Sosnowiczanin, absolwent VI Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka, który zagrał w ponad 30 serialach i filmach – Michał Czernecki.  

W tym roku wręczono również Nadzwyczajną Zagłębiowską Nagrodę Humanitas w dowód uznania wybitnych zasług w działalności kulturalno-oświatowej oraz budowania pozytywnego wizerunku sosnowieckiej Książnicy dla zmarłej w kwietniu, wieloletniej dyrektor MBP śp. Elwiry Kabat-Georgijewy

Temida zawsze po stronie pokrzywdzonych 

Już po raz czwarty przyznano statuetki Złotej Temidy dla reprezentantów zawodów prawniczych, którzy stawiają na moralność, uczciwość i nie zobojętnieli na krzywdę ludzką w czasach kryzysu zaufania do prawa i instytucji go reprezentujących, a także w czasach pokoju. Tegoroczni laureaci podkreślali znaczenie człowieka i jego potrzeb w systemie prawnym.  

Pierwszą statuetkę Złotej Temidy odebrał z rąk Rektora Akademii Humanitas - prof. AH dra hab. Michała Kaczmarka, MBA - sędzia Trybunału Konstytucyjnego (w latach 2001 – 2010), przewodniczący Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk (w latach 2011 - 2015) prof. UW dr hab. Mirosław Wyrzykowski.  

W mrocznych czasach rządów PiS, Akademia Humanitas odważnie i bezkompromisowo wspierała i nagradzała represjonowanych przez władzę niezależnych sędziów, prokuratorów i naukowców. Ta Uczelnia, nie bojąc się polityków o autorytarnych zapędach, walczyła o najwyższe standardy państwa prawnego i społeczeństwa obywatelskiego. Dziś odebrać tu nagrodę to zaszczyt! - podkreślił profesor Mirosław Wyrzykowski.  

Drugą laureatką nagrody Złotej Temidy była prokurator Aleksandra Antoniak - Drożdż, zastępca Prokuratora Regionalnego w Katowicach, pełnomocniczka Prokuratora Krajowego ds. przeciwdziałania praktykom mobbingowym, a także Członkini Zarządu Stowarzyszenia Niezależnych Prokuratorów „Lex Super Omnia.  

Złotą Temidę - Nagrodę Przewodniczącego Kapituły przyznano profesorowi Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, sędziemu Sądu Najwyższego, a od 2021 roku prezesowi Sądu Najwyższego kierującemu Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych - prof. drowi hab. Piotrowi Prusinowskiemu.  

Nagrody Przewodniczącego przyznano też:  

  • profesorowi zwyczajnemu Uniwersytetu Śląskiego, pierwszemu rzecznikowi generalnemu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - prof. Maciejowi Szpunarowi,  
  • sędziemu Sądu Okręgowego w Warszawie - Igorowi Tuleyi,  
  • profesorowi zwyczajnemu Uniwersytetu Jagiellońskiego, przewodniczącemu Państwowej Komisji Wyborczej w latach 1991–1993, sędziemu w latach 1989–1997, a także prezesowi Trybunału Konstytucyjnego w latach 1993–1997 i rzecznikowi praw obywatelskich w latach 2000–2006 - prof. Andrzejowi Zollowi.  

W poprzednich latach nagrodę otrzymali: prof. Marek Safjan, sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, prof. Włodzimierz Wróbel, Sędzia Izby Karnej Sądu Najwyższego, Sędziowie Krystian Markiewicz, Waldemar Żurek i Piotr Gąciarek, dr Hanna Machińska, zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, Prokuratorzy Krzysztof Parchimowicz, Katarzyna Kwiatkowska i Mariusz Krasoń ze Stowarzyszenia Prokuratorów „Lex Super Omnia” oraz Aleksandra Janas, prezes Sądu Apelacyjnego w Katowicach.  

Galę uświetnił występ komika, standupera, konferansjera, tekściarza, scenarzysty i dramaturga.  

 - Tomasza Jachimka.  

 

Wszystkim laureatom gratulujemy i do zobaczenia w przyszłym roku. 

 

Nadchodzące wydarzenia

Tworzymy przestrzeń dla rozwoju i wymiany poglądów. Konferencje naukowe i popularnonaukowe, wykłady, warsztaty, seminaria – w Akademii Humanitas organizowane są wydarzenia, będące odpowiedzią na potrzeby nie tylko środowiska naukowego, naszych studentów ale również mieszkańców regionu.

14/06/2024

Nagrody Akademii Humanitas i Złotej Temidy rozdane!

Kultura jest tym, co sprawiło, że człowiek stał się kimś więcej niż tylko przypadkowym wydarzeniem w przyrodzie – słowami francuskiego myśliciela André Malraux, otwarto już osiemnastą edycję Gali wręczenia Nagród Akademii Humanitas oraz czwartą edycję Nagród Złotej Temidy.  

Budujemy własną tożsamość, uczestnicząc w dziedzictwie kultury i pomnażając to dziedzictwo, tak na poziomie kultury europejskiej czy narodowej, jak i na poziomie lokalnym – w naszych najbliższych, małych ojczyznach.  Gdy w połowie lat 90. minionego wieku w dyskursie publicystycznym i naukowym, nie tylko w Polsce, szeroko analizowany był problem globalizacji, wielu zastanawiało się, czy ten proces zabije czy wzmocni kultury lokalne, czy przyczyni się do ich erozji, czy przeciwnie – do rozkwitu tego, co w małych ojczyznach najpiękniejsze i najbardziej unikalne.   

- Żyjemy dziś w świecie, w którym silnie odczuwamy potrzebę szanowania, doceniania, pielęgnowania i propagowania dziedzictwa naszych małych ojczyzn. Akademia Humanitas w nurcie troski o to, co lokalne, co zagłębiowskie, pozostaje aktywna od momentu swojego powstania w 1997 roku. To właśnie z tej idei narodziła się potrzeba nagradzania i nagłaśniania inicjatyw na rzecz lokalności, a także prezentowania tych, którzy na rzecz małej ojczyzny nieustannie pracują – przypomniał przybyłym Rektor Akademii Humanitas, prof. dr hab. Michał Kaczmarczyk.  

Zasłużeni dla Zagłębia Dąbrowskiego 

Tożsamość regionalna jest szczególnym przypadkiem tożsamości społecznej i kulturalnej. Można powiedzieć, że jest to obywatelstwo danego regionu. W tym obywatelstwie zawierają się specyficzne cechy społeczne, kulturowe czy gospodarcze, a nawet topograficzne, które wyróżniają się na tle innych małych ojczyzn. Niewątpliwie taką małą ojczyzną jest również Zagłębie Dąbrowskie.  

Już po raz osiemnasty przyznano Zagłębiowską Nagrodę Humanitas, która jest wyrazem wzmocnienia wartości tożsamości regionalnej, promocją regionalnych osiągnięć kulturalnych, naukowych i gospodarczych oraz budowaniem jedności mieszkańców opartej na lokalnych wartościach. Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach: promocyjnej, gospodarczej i honorowej.  

W tym roku nominowanymi w tej kategorii Nagroda promocyjna byli: 

  • dr Robert Garstka   
  • prof. Przemysław Kania  
  • Fundacja Fabryka Kulturalna  
  • Teodozja Kumor-Ormianin  
  • Katarzyna Bała  
  • Miejska i Powiatowa Biblioteka im. Stefana Żeromskiego w Będzinie  
  • IV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Sosnowcu  
  • Stowarzyszenie „Moc Wsparcia”  
  • Muzeum Ford Mobil w Będzinie  
  • Stowarzyszenie Miłośników Czeladzi  

Nagrodę otrzymało dwóch nominowanych – dr Robert Garstka, fotograf, etnograf i regionalista. W swojej pracy zawodowej zajmuje się głównie kulturą ludową, ze szczególnym naciskiem na obrzędowość doroczną oraz Muzeum Ford Mobil w Będzinie.  

Nagroda gospodarcza przyznawana jest firmom i osobom prowadzącym działalność gospodarczą w Zagłębiu Dąbrowskim. W tym roku nominowanymi byli: 

  • GAD Records  
  • Arcelor Mittal Poland S.A.  
  • AKTIN Sp. z o.o.  
  • Zagłębiarki. Miasto projekt  

Nagrodę gospodarczą otrzymał GAD Records, wytwórnia, która pielęgnuje pamięć o polskiej muzyce filmowej, m.in. nawiązała współpracę ze Studiem Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, której efektem są płyty z fragmentami ścieżek dźwiękowych „Reksia” i „Bolka i Lolka na Dzikim Zachodzie”. 

Honorowa nagroda, nadawana przez Kapitułę Wysoką, jest wyrazem uznania dla wybitnych postaci, które wniosły znaczący wkład w promocję Zagłębia i wzmacnianie walorów regionu w dziedzinie nauki, kultury i gospodarki. W tym roku nominację otrzymali: 

  • dr Iwona Woźniak  
  • Janina Barbara Sokołowska  
  • Michał Czernecki  
  • Roman Kowenia  
  • Michał Mercik i Maciej Łydek  
  • Andrzej Jankowski  

Pierwszy medal Nagrody Akademii Humanitas w dowód uznania osiągnięć w pracy artystycznej na rzecz Zagłębia Dąbrowskiego oraz działań ukierunkowanych na popularyzację historii i budowanie tożsamości regionu otrzymała dr Iwona Woźniak - dyrektorka Teatru Zagłębia w Sosnowcu, menadżerka kultury, teatrolożka, animatorka kultury, reżyserka. 

Drugim laureatem Nagrody Honorowej za całokształt pracy twórczej oraz promocję polskiej kultury został aktor filmowy i teatralny, Sosnowiczanin, absolwent VI Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka, który zagrał w ponad 30 serialach i filmach – Michał Czernecki.  

W tym roku wręczono również Nadzwyczajną Zagłębiowską Nagrodę Humanitas w dowód uznania wybitnych zasług w działalności kulturalno-oświatowej oraz budowania pozytywnego wizerunku sosnowieckiej Książnicy dla zmarłej w kwietniu, wieloletniej dyrektor MBP śp. Elwiry Kabat-Georgijewy

Temida zawsze po stronie pokrzywdzonych 

Już po raz czwarty przyznano statuetki Złotej Temidy dla reprezentantów zawodów prawniczych, którzy stawiają na moralność, uczciwość i nie zobojętnieli na krzywdę ludzką w czasach kryzysu zaufania do prawa i instytucji go reprezentujących, a także w czasach pokoju. Tegoroczni laureaci podkreślali znaczenie człowieka i jego potrzeb w systemie prawnym.  

Pierwszą statuetkę Złotej Temidy odebrał z rąk Rektora Akademii Humanitas - prof. AH dra hab. Michała Kaczmarka, MBA - sędzia Trybunału Konstytucyjnego (w latach 2001 – 2010), przewodniczący Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk (w latach 2011 - 2015) prof. UW dr hab. Mirosław Wyrzykowski.  

W mrocznych czasach rządów PiS, Akademia Humanitas odważnie i bezkompromisowo wspierała i nagradzała represjonowanych przez władzę niezależnych sędziów, prokuratorów i naukowców. Ta Uczelnia, nie bojąc się polityków o autorytarnych zapędach, walczyła o najwyższe standardy państwa prawnego i społeczeństwa obywatelskiego. Dziś odebrać tu nagrodę to zaszczyt! - podkreślił profesor Mirosław Wyrzykowski.  

Drugą laureatką nagrody Złotej Temidy była prokurator Aleksandra Antoniak - Drożdż, zastępca Prokuratora Regionalnego w Katowicach, pełnomocniczka Prokuratora Krajowego ds. przeciwdziałania praktykom mobbingowym, a także Członkini Zarządu Stowarzyszenia Niezależnych Prokuratorów „Lex Super Omnia.  

Złotą Temidę - Nagrodę Przewodniczącego Kapituły przyznano profesorowi Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, sędziemu Sądu Najwyższego, a od 2021 roku prezesowi Sądu Najwyższego kierującemu Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych - prof. drowi hab. Piotrowi Prusinowskiemu.  

Nagrody Przewodniczącego przyznano też:  

  • profesorowi zwyczajnemu Uniwersytetu Śląskiego, pierwszemu rzecznikowi generalnemu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - prof. Maciejowi Szpunarowi,  
  • sędziemu Sądu Okręgowego w Warszawie - Igorowi Tuleyi,  
  • profesorowi zwyczajnemu Uniwersytetu Jagiellońskiego, przewodniczącemu Państwowej Komisji Wyborczej w latach 1991–1993, sędziemu w latach 1989–1997, a także prezesowi Trybunału Konstytucyjnego w latach 1993–1997 i rzecznikowi praw obywatelskich w latach 2000–2006 - prof. Andrzejowi Zollowi.  

W poprzednich latach nagrodę otrzymali: prof. Marek Safjan, sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, prof. Włodzimierz Wróbel, Sędzia Izby Karnej Sądu Najwyższego, Sędziowie Krystian Markiewicz, Waldemar Żurek i Piotr Gąciarek, dr Hanna Machińska, zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, Prokuratorzy Krzysztof Parchimowicz, Katarzyna Kwiatkowska i Mariusz Krasoń ze Stowarzyszenia Prokuratorów „Lex Super Omnia” oraz Aleksandra Janas, prezes Sądu Apelacyjnego w Katowicach.  

Galę uświetnił występ komika, standupera, konferansjera, tekściarza, scenarzysty i dramaturga.  

 - Tomasza Jachimka.  

 

Wszystkim laureatom gratulujemy i do zobaczenia w przyszłym roku. 

 

Nasza działalność

Akademia Humanitas to nie tylko działalność dydaktyczna i naukowa. Współpracujemy z otoczeniem, jednostkami samorządowymi, sektorem prywatnym i szkołami. Realizujemy wiele projektów unijnych oraz tworzymy rozwiązania dla biznesu i szkół.

Uniwersytet międzypokoleniowy

12 Uniwersytetów Dziecięcych w całym województwie oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku Akademii Humanitas to prężnie działające organizacje skupiające tysiące małych żaków i seniorów.

Oferta dla firm

CHCESZ PODNIEŚĆ EFEKTYWNOŚĆ DZIAŁAŃ PRACOWNIKÓW TWOJEJ FIRMY?
CHCESZ ZORGANIZOWAĆ KONFERENCJĘ, WYNAJĄĆ SALĘ SZKOLENIOWĄ LUB KONFERENCYJNĄ,
A MOŻE ZAREJESTROWAĆ FIRMĘ LUB ZORGANIZOWAĆ BIURO?

Proponujemy możliwość indywidualnego zlecenia nam realizacji usług rozwojowych dla pracowników Państwa firmy, jak również usługi promujące Państwa działalność, kompleksowe usługi konferencyjne, czy też wynajem sal konferencyjnych, szkoleniowych, warsztatowych, komputerowych, powierzchni biurowych, wystawienniczych itp.