Znajdź studia dla siebie

Trwa wyszukiwanie kierunków...

Oferujemy studia I, II stopnia oraz jednolite magisterskie. Posiadamy bogatą ofertę studiów podyplomowych dla nauczycieli, prawników, specjalistów administracji oraz managerów. U nas możesz zamówić szkolenie „szyte na miarę”.

Wybierz studia spośród 11 kierunków i niemal 30 specjalności w formule standardowej, „krótsze studia” lub „Dwa dyplomy – jednoCzesne”. Oferujemy studia zarówno dzienne jak i zaoczne.

13/05/2024

Na pograniczu nauki, czyli o istocie Pedagogiki

Na pograniczu nauki, czyli o istocie Pedagogiki. Współczesna pedagogika w świetle dorobku Profesorów Suchodolskiego i Kupisiewicza

Nie tak dawno, bo 9 maja 2024 roku mieliśmy zaszczyt być gospodarzem wyjątkowej konferencji, mającej na celu uczczenie dwóch wybitnych Sosnowiczan i przedstawicieli świata nauki - prof. Czesława Kupisiewicza z okazji 100. rocznicy Jego urodzin oraz prof. Bogdana Suchodolskiego z okazji 120. rocznicy Jego urodzin pod nazwą: „Na pograniczu nauki: Współczesna pedagogika w świetle dorobku Profesorów Suchodolskiego i Kupisiewicza”

Wydarzenie „Na pograniczu nauk” było okazją do uhonorowania ich wkładu w rozwój dyscypliny pedagogika oraz refleksji nad ponadczasowością ich dorobku naukowego. Ponadto konferencja była też przyczynkiem do istoty pedagogiki i edukacji w czasach digitalu i niepewności. W czasach kiedy młody człowiek poszukuje w sieci inspiracji – jak zatem zaistnieć w jego świecie.
Konferencję otworzył Rektor Akademii Humanitas, prof. AH, dr hab. Michał Kaczmarczyk, a wykład inauguracyjny wygłosiła prof. Agnieszka Cybal-Michalska. W sesjach plenarnych, prowadzonych przez prof. AH, dr hab. Bożenę Marzec, omawiano aktualność idei pedagogicznych obu Profesorów w kontekście współczesnych wyzwań edukacyjnych. Sięgnięto też do rozwoju idei u Suchodolskiego od lat 20. XX wieku. Aż do czasów ustanowienia paradygmatu pedagogicznego w 1948 roku. Prelegenci odnieśli się do wielu aspektów działalności tych wybitnych przedstawicieli świata nauki, którzy dla wielu stanowią wzór do naśladowania i inspiracje do podejmowanej aktywności badawczo-naukowej.
Wśród uczestników konferencji znaleźli się wybitni naukowcy:

• prof. dr hab. dr honoris causa mulrti Bogusław Śliwerski
  • prof. dr hab. Urszula Szuścik
  • prof. dr hab. Janina Kostkiewicz
  • ks. prof. dr hab. Marian Nowak
  • prof. dr hab. Zenon Gajdzica
  • prof. dr hab. Halina Rusek
  • dr hab. Marek Rembierz, prof. UŚ
  • dr Maria Kocór
  • dr Agnieszka Walendzik-Ostrowska
  • dr Konrad Ciesiołkiewicz
  • dr Ania Pierzchała

Konferencja nie tylko podkreśliła znaczenie humanistycznych wartości w edukacji, ale również promowała dialog międzykulturowy i interdyscyplinarny, będący kluczem do rozwoju nowoczesnych metod nauczania.
Działania towarzyszące konferencji, takie jak wystawa okolicznościowa, raport z przeprowadzonych badań oraz publikacja poświęcona tematyce wydarzenia, dodatkowo wzmocniły znaczenie i rangę tego spotkania naukowego. Konferencja ta z pewnością będzie miała istotny wpływ na rozwój dyscypliny pedagogika oraz będzie inspiracją dla kolejnych pokoleń naukowców i pedagogów.
Dziękujemy wszystkim prelegentom i uczestnikom za aktywny udział w dyskusjach i ogromne zainteresowanie przygotowaną wystawą. Wspaniale było dzielić tę pasję i wiedzę w tak znamienitym gronie. Do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach w murach Akademii Humanitas.

Akademia Humanitas to nie tylko działalność dydaktyczna i naukowa. Współpracujemy z otoczeniem, jednostkami samorządowymi, sektorem prywatnym i szkołami. Realizujemy wiele projektów unijnych oraz tworzymy rozwiązania dla biznesu i szkół.

12 Uniwersytetów Dziecięcych w całym województwie oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku Akademii Humanitas to prężnie działające organizacje skupiające tysiące małych żaków i seniorów.

CHCESZ PODNIEŚĆ EFEKTYWNOŚĆ DZIAŁAŃ PRACOWNIKÓW TWOJEJ FIRMY?
CHCESZ ZORGANIZOWAĆ KONFERENCJĘ, WYNAJĄĆ SALĘ SZKOLENIOWĄ LUB KONFERENCYJNĄ,
A MOŻE ZAREJESTROWAĆ FIRMĘ LUB ZORGANIZOWAĆ BIURO?

Proponujemy możliwość indywidualnego zlecenia nam realizacji usług rozwojowych dla pracowników Państwa firmy, jak również usługi promujące Państwa działalność, kompleksowe usługi konferencyjne, czy też wynajem sal konferencyjnych, szkoleniowych, warsztatowych, komputerowych, powierzchni biurowych, wystawienniczych itp.