Przejdź do treści
Uwaga! została włączona wersja kontrastowa
Człowiek  To się liczy

Znajdź studia dla siebie

Trwa wyszukiwanie kierunków...

Rekrutacja online

Oferujemy studia I, II stopnia oraz jednolite magisterskie. Posiadamy bogatą ofertę studiów podyplomowych dla nauczycieli, prawników, specjalistów administracji oraz managerów. U nas możesz zamówić szkolenie „szyte na miarę”.

Kierunki studiów

Wybierz studia spośród 11 kierunków i niemal 30 specjalności w formule standardowej, „krótsze studia” lub „Dwa dyplomy – jednoCzesne”. Oferujemy studia zarówno dzienne jak i zaoczne.

Aktualności

19/03/2024

Tydzień Pedagogiki – gdy teoria spotyka się z praktyką

Trzeci tydzień Zagłębiowskiego Maratonu Nauki poświęcony był tematom pedagogicznym. Ekspertki i eksperci z różnych obszarów podzielili się wiedzą i doświadczeniem, czym zainspirowali uczestników w najbardziej aktualnych tematach pedagogicznych. 

Fuzja teorii i praktyki, nowatorskie podejścia do edukacji oraz niezwykłe połączenie nauki z codziennością – wykłady trzeciego tygodnia zrewidowały nasze myślenie o nauczaniu i uczeniu się. Od refleksji na temat pedagogiki specjalnej, przez fascynujące eksperymenty z ciekłym azotem, po dynamiczne dyskusje o roli liderów w edukacji – ten tydzień był świętem dyrektorów, nauczycieli i pedagogów pragnących wiedzy i innowacji. 

Rozmowy i prelekcje 

Tydzień otwarła dr hab. Barbara Marcinkowska, prof. APS z wykładem Pedagogika specjalna – nauka i praktyka w służbie człowiekowi. W rozmowie zaprezentowała spojrzenie na pedagogikę specjalną, akcentując rolę Marii Grzegorzewskiej w jej rozwoju w Polsce. Uczestnicy mogli zobaczyć, jak pedagogika specjalna przyczynia się do społecznej zmiany i jak ważne jest odpowiednie przygotowanie pedagogów do wspierania osób z zróżnicowanymi potrzebami. 

W drugim dniu dr Joanna Miecznik-Warda podkreśliła wyzwania związane z różnicami w tempie pracy uczniów. Rozmowa z ekspertką była oparta na wynikach badań, w tym testach psychologicznych z Uniwersytetu Harvarda. Spotkanie to dostarczyło praktycznych wskazówek na temat efektywnego wspierania uczniów o różnym tempie uczenia. 

Ostatni dzień trzeciego tygodnia poświeciliśmy Płciowej rewolucji i rozmowie z dr n. hum. Agnieszką Walendzik-Ostrowską, która przedstawiła zmiany w rolach kobiet i mężczyzn na przestrzeni ostatnich 120 lat, a także ich wpływ na wychowanie. Wystąpienie to naświetliło wyzwania stojące przed edukatorami w kontekście tych przemian. 

Ludzka ręka kontra ciekły azot 

Nie zapomnieliśmy o najmłodszych uczestnikach Zagłębiowskiego Maratonu Nauki. Tym razem Michał Szydłowski, znany jako Pan Korek, wraz z ekipą Szalonych Naukowców, zaprosił na edukacyjne widowisko Brr, jak zimno, pokazując bezpieczne zastosowania ciekłego azotu. To fascynujące doświadczenie pozwoliło dzieciom poznać świat ekstremalnie niskich temperatur i ich praktycznego wykorzystania. Były wybuchy, dymy, morze kolorowych piłek, czyli to wszystko co dzieci lubią najbardziej. Dziękujemy za uczestnictwo szkołom podstawowym: 

- Szkoła Podstawowa nr 32 w Sosnowcu, 

- Szkoła Podstawowa nr 11 w Katowicach, 

- Szkoła Podstawowa nr 12 w Sosnowcu, 

- Szkoła Podstawowa Sportowa w Mysłowicach, 

- Szkoła Podstawowa nr 9 w Sosnowcu, 

- Szkoła Podstawowa nr 8 w Mikołowie. 

Dyrektor Liderem  

W ramach tygodnia pedagogicznego zorganizowaliśmy XI konferencję Dyrektor Liderem. Konferencja podkreśliła, że dyrektor to zarówno lider, mentor, jak i opiekun. Przybyłych przywitał dr Mariusz Lekston – prorektor ds. organizacyjno-prawnych i polityki kadrowej: Nasza rzeczywistość szkolna wymaga od liderów edukacyjnych nie tylko zarządzania, ale przede wszystkim bycia mentorem i wsparciem dla nauczycieli oraz uczniów. Dbając o uczniów, ich potrzeby – łatwo zapomnieć o swoich potrzebach, o odpoczynku. Dlatego tym bardziej potrzebne są konferencje takie jak ta, gdzie nauczymy się dbać też o siebie.   

W imieniu Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Akademii Humanitas, przybyłych przywitała dziekan Wydziału Nauk Stosowanych – Ewa Kraus: Stawiamy na kształcenie, na pomoc w rozwiązywaniu problemów z jakimi spotykacie się Państwo w swoich szkołach. Rozmawiamy o problemach na linii nauczyciel – uczeń, nauczyciel – rodzic ucznia. Tworzymy różne schematy i pomoce w radzeniu sobie w sytuacjach krytycznych. Teraz porozmawiamy i poznamy sposoby radzenia sobie ze stresem, przemęczeniem. I mam nadzieję, że razem zadbamy o nasz własny dobrostan. O nas samych. O naszą odporność psychiczną, która odgrywa kluczową rolę w byciu liderem.  

Prelekcje takie jak Jej Wysokość Rezyliencja Marzeny Grochowskiej czy Alchemia Dobrostanu Moniki Szczepanik, podkreślały znaczenie dbałości o siebie i mindfulness w pracy edukacyjnej. Ponadto, dr Karolina Skop w swoim wystąpieniu Dziecięca współpraca, podsumowała istotę pracy zespołowej dla zaangażowania i efektywności uczenia się, a także stosowanych terapii.  

Konferencja zakończyła się debatą Czy dobrostan ucznia to sprawa nauczycieli?, która pozwoliła uczestnikom na głębsze zrozumienie roli szkół w tworzeniu środowiska sprzyjającego zdrowiu psychicznemu i rozwojowi młodych osób. W debacie na pytania przybyłych odpowiadali specjaliści: 

- dr Sabina Skałka-Gawlik, 

- dr Anna Piętoń, 

- Sebastian Korfel 

- Marcin Teodor Lazar 

W tych dynamicznie zmieniających się czasach, konferencja „Dyrektor Liderem” stanowiła nie tylko źródło inspiracji, ale i praktycznej wiedzy o tym, jak można efektywnie odpowiadać na współczesne wyzwania w edukacji.  

Zagłębiowski Maraton Nauki jest platformą, na której praktycy i teoretycy mogą się spotkać, aby dzielić się wiedzą i doświadczeniem. Każdy wykład i prelekcja to krok naprzód w dążeniu do doskonałości w edukacji, a ten tydzień udowodniła, że prawdziwa zmiana w edukacji zaczyna się od współpracy, empatii i ciągłego dążenia do wiedzy. 

Zagłębiowski Maraton Nauki to projekt Akademii Humanitas, który uzyskał dofinansowanie ze środków budżetu Państwa, przyznanych Akademii Humanitas przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu pn. Społeczna odpowiedzialność Nauki II. Nr umowy zawartej przez Akademię Humanitas z Ministerstwem Edukacji i Nauki: POPUL/SN/0064/2023/01.


Nasza działalność

Akademia Humanitas to nie tylko działalność dydaktyczna i naukowa. Współpracujemy z otoczeniem, jednostkami samorządowymi, sektorem prywatnym i szkołami. Realizujemy wiele projektów unijnych oraz tworzymy rozwiązania dla biznesu i szkół.

Uniwersytet międzypokoleniowy

12 Uniwersytetów Dziecięcych w całym województwie oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku Akademii Humanitas to prężnie działające organizacje skupiające tysiące małych żaków i seniorów.

Oferta dla firm

CHCESZ PODNIEŚĆ EFEKTYWNOŚĆ DZIAŁAŃ PRACOWNIKÓW TWOJEJ FIRMY?
CHCESZ ZORGANIZOWAĆ KONFERENCJĘ, WYNAJĄĆ SALĘ SZKOLENIOWĄ LUB KONFERENCYJNĄ,
A MOŻE ZAREJESTROWAĆ FIRMĘ LUB ZORGANIZOWAĆ BIURO?

Proponujemy możliwość indywidualnego zlecenia nam realizacji usług rozwojowych dla pracowników Państwa firmy, jak również usługi promujące Państwa działalność, kompleksowe usługi konferencyjne, czy też wynajem sal konferencyjnych, szkoleniowych, warsztatowych, komputerowych, powierzchni biurowych, wystawienniczych itp.