Znajdź studia dla siebie

Trwa wyszukiwanie kierunków...

Oferujemy studia I, II stopnia oraz jednolite magisterskie. Posiadamy bogatą ofertę studiów podyplomowych dla nauczycieli, prawników, specjalistów administracji oraz managerów. U nas możesz zamówić szkolenie „szyte na miarę”.

Wybierz studia spośród 11 kierunków i niemal 30 specjalności w formule standardowej, „krótsze studia” lub „Dwa dyplomy – jednoCzesne”. Oferujemy studia zarówno dzienne jak i zaoczne.

25/10/2023

Współpraca, edukacja i (cyber)bezpieczeństwo

Kradzież tożsamości. Utrata środków na koncie. Wezwania do spłaty zadłużeń, których nie zaciągaliśmy. To tylko niektóre mechanizmy szkodzące w wirtualnym świecie. W świecie, w którym edukacja i bezpieczeństwo cyfrowe stają się coraz bardziej kluczowe.

Aby nauczyć się zapobiegać przestępstwom w sieci zaprosiliśmy na uczelnię przedstawicieli naszego partnera – Banku PKO BP SA, którzy zdradzili nam jak czuć się bezpiecznym w wirtualnej rzeczywistości. Wykład pt. Człowiek w centrum uwagi cyberprzestępców, prowadzony przez Łukasza Rinkowskiego, Kierownika Zespołu w Departamencie Bezpieczeństwa PKO Bank Polski SA, rzucał światło na ważność edukacji w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Człowiek liczy się zawsze. Zarówno tu w realu, jak i tam w sieci. Jednak tu łatwiej jest się nam bronić, stawiać granice. A w świecie cyfrowym wszystko jest dla nas inne, płynne. I choć staramy się dbać o swoją prywatność, zastrzegać wrażliwe dane to jednak wystarczy chwila nieuwagi i stajemy się ofiarami. Dlatego tym bardziej cieszą mnie takie inicjatywy, jak dzisiejsza, gdzie podnosimy ważny temat cyberbezpieczeństwa. W Akademii Humanitas człowiek liczy się najbardziej, a szczególnie jego bezpieczeństwo. Edukacja zawsze ma ludzką twarz – tymi słowami powitała przybyłych Ewa Kraus, Dziekan Wydziału Nauk Stosowanych.

Z kolei Jolanta Piętak, Dyrektor Oddziału 1. PKO Banku Polskiego SA w Sosnowcu, podkreśliła rolę banku jako instytucji o głębokiej odpowiedzialności społecznej, współpracującej z uczelniami i inicjatywami związanymi z bezpieczeństwem. Wskazuje to na chęć banku do aktywnego uczestniczenia w edukacji i promocji bezpieczeństwa w społeczeństwie.

Cyberbezpieczeństwo oczami specjalisty

Każdy z nas choć raz otrzymał fałszywego SMSa, maila z dziwnym linkiem. Każdy. Jednak nie każdy kliknął w daną informację. Jednak są wśród nas tacy, którzy pod wpływem komunikatu o blokadzie środków na koncie, czy włamaniu odruchowo chcieli to sprawdzić. I wtedy zaczęła się lawina złych wypadków. To była sekunda uśpionej świadomości – powiedział w trakcie wykładu Łukasz Rinkowski, Kierownik Zespołu w Departamencie Bezpieczeństwa PKO Bank Polski SA.

Wykład Człowiek w centrum uwagi cyberprzestępców rzucał nowe światło na rzeczy, które z pozoru wydawały się oczywiste. Łukasz Rinkowski prezentował możliwe miejsca ataku cyberprzestępcy i jak się przed nim bronić. Wykład zgromadził wielu słuchaczy w tym przedstawicieli z szkół:

• I Liceum Ogólnokształcące im J. Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich,

• II Liceum Ogólnokształcące im. S Wyspiańskiego w Będzinie,

• IX Liceum Ogólnokształcące im. W. Szymborskiej w Sosnowcu,

• Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Wojkowicach,

• III Liceum Ogólnokształcące im. S. Batorego w Chorzowie,

• Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu (WYDZIAŁ MEDYCZNY Technik weterynarii oraz WYDZIAŁ TECHNOLOGII ŻYWNOŚCI),

• I Liceum Ogólnokształcące im. Kopernika z Będzina,

• Zespół Szkół Gastronomicznych w Sosnowcu,

• VI Liceum Ogólnokształcące im.  Korczaka w Sosnowcu.

Zrób z nami krok w przyszłość

Jednak nie tylko mówcy przyciągnęli uwagę uczestników. Gościem, który zaprezentował swoje możliwości technologiczne był cyber-pies, czyli specjalistyczna platforma krocząca, która będzie wykorzystywana przez studentów Informatyki do nauki programowania platform, przy współpracy ze studentami kierunków nauk społecznych i humanistycznych.

Po wykładach kolejne reprezentacje liceów mogły zobaczyć inne specjalistyczne laboratoria uczelni, które prezentowali nasi pracownicy:

• Laboratorium językowe prezentowali: Nikita Tokar, Sofia Palviskaia, Alesia Aliakhnovich,

• Laboratorium informatyczne prezentował Szymon Potocki i Michał Głosek,

• Laboratorium kryminalistyki przedstawił Wacław Kubies

• Laboratorium Elektrokardiologii pokazała Aleksandra Szatkowska,

• Laboratorium uniwersalnego programowania należało do dr Małgorzaty Caban

Prezentacje laboratoriów Akademii Humanitas pokazały szeroki zakres specjalizacji oferowanych przez uczelnię - od języków, przez informatykę, aż po kryminalistykę i elektrokardiologię.

Sieć Współpracy Edukacyjnej Akademii Humanitas to ważny krok w kierunku budowania relacji z placówkami oświatowymi, z naciskiem na nowoczesność, współpracę i bezpieczeństwo. Takie inicjatywy stanowią klucz do kształtowania przyszłości edukacji w naszym regionie- mówił Sebastian Korzeniowski, koordynator SWE oraz prowadzący konferencję.

Akademia Humanitas to nie tylko działalność dydaktyczna i naukowa. Współpracujemy z otoczeniem, jednostkami samorządowymi, sektorem prywatnym i szkołami. Realizujemy wiele projektów unijnych oraz tworzymy rozwiązania dla biznesu i szkół.

12 Uniwersytetów Dziecięcych w całym województwie oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku Akademii Humanitas to prężnie działające organizacje skupiające tysiące małych żaków i seniorów.

CHCESZ PODNIEŚĆ EFEKTYWNOŚĆ DZIAŁAŃ PRACOWNIKÓW TWOJEJ FIRMY?
CHCESZ ZORGANIZOWAĆ KONFERENCJĘ, WYNAJĄĆ SALĘ SZKOLENIOWĄ LUB KONFERENCYJNĄ,
A MOŻE ZAREJESTROWAĆ FIRMĘ LUB ZORGANIZOWAĆ BIURO?

Proponujemy możliwość indywidualnego zlecenia nam realizacji usług rozwojowych dla pracowników Państwa firmy, jak również usługi promujące Państwa działalność, kompleksowe usługi konferencyjne, czy też wynajem sal konferencyjnych, szkoleniowych, warsztatowych, komputerowych, powierzchni biurowych, wystawienniczych itp.