Przejdź do treści
Uwaga! została włączona wersja kontrastowa
Człowiek  To się liczy

Znajdź studia dla siebie

Trwa wyszukiwanie kierunków...

Rekrutacja online

Oferujemy studia I, II stopnia oraz jednolite magisterskie. Posiadamy bogatą ofertę studiów podyplomowych dla nauczycieli, prawników, specjalistów administracji oraz managerów. U nas możesz zamówić szkolenie „szyte na miarę”.

Kierunki studiów

Wybierz studia spośród 11 kierunków i niemal 30 specjalności w formule standardowej, „krótsze studia” lub „Dwa dyplomy – jednoCzesne”. Oferujemy studia zarówno dzienne jak i zaoczne.

Aktualności

21/11/2019

Podsumowanie IX Konferencji z cyklu Dyrektor Liderem

Dzień 21 listopada, który to jest Światowym Dniem Życzliwości, poświęciliśmy w Wyższej Szkole Humanitas tematyce zarządzania kadrą nauczycielską w kryzysie i po kryzysie.

Ostatnie miesiące są bardzo burzliwe dla polskich nauczycieli. Strajk, który miał jednoczyć w wielu placówkach stał się przedmiotem konfliktu w zespole, spowodował demobilizację a nawet odejścia z placówek oświatowych. Nic dziwnego, w sytuacji kryzysowej narastają konflikty, szczególnie uwypuklają się różnice w poglądach, charakterach, relacjach, czy po prostu wzajemnej komunikacji. Poczucie własnej wartości maleje, narasta frustracja. Prestiż zawodu nauczyciela został nadszarpnięty a dyrektorzy placówek oświatowych stanęli w obliczu ogromnego wyzwania – scalenia grupy, zbudowania na nowo zaufania, aby kadra była zmobilizowana i czuła się doceniana niezależnie od stopnia awansu zawodowego.

W trakcie tej konferencji, uwagę dyrektorów skupiliśmy nie na uczniach, a właśnie na zespołach nauczycielskich, którymi zarządzają. Chcieliśmy pokazać model zarządzania, który może pozwolić dyrektorom na stworzenie w placówkach oświatowych warunków gwarantujących dobrą atmosferę pracy, poczucie bezpieczeństwa, docenienia, otwartości, wzajemny szacunek i tolerancję dla odmienności. Tylko w środowisku, w którym na co dzień wśród współpracowników funkcjonuje poczucie wspólnoty, wzajemnej akceptacji i życzliwości, straty odniesione podczas trudnych sytuacji, mogą być mniejsze i łatwiej je odbudować.

O wspieraniu „pokoju nauczycielskiego” mówiła Joanna Szeluga – psycholog, trener, coach. W tajniki akceptacji i wykorzystywania różnorodności w działaniach szkoły wprowadziły uczestników konferencji: Mariola Kujańska - psycholog, edukator, mediator, certyfikowany coach, specjalista z Centrum Doradztwa i Kształcenia Kadr w Rybniku oraz dr inż. Joanna Tokar - Dyrektor HR agencji reklamowej .bringMore advertising, dyplomowany trener i wykładowca HR w Wyższej Szkole Humanitas.

Prelegentki oraz Pani Aleksandra Antczak - Dyrektor Centrum Obsługi Edukacji w Gminie Michałowice wzięły udział w panelu dyskusyjnym poświęconym dobrym i złym praktykom w zakresie zarządzania zespołem. Panie podjęły ciekawą dyskusję wywołaną pytaniami zadanymi przez dyrektorów placówek oświatowych, m. in.: - jak zintegrować skłócone grono pedagogiczne, jak skutecznie zachęcać „starszych” nauczycieli do dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodszymi nauczycielami, jakie działania pozwalają zaangażować do dalszej pracy nauczycieli, którzy zawsze dobrze pracują?

O efektywnym wykorzystaniu zasobów intelektualnych i dyrektorze placówki oświatowej jako ich menedżerze opowiadał dr Aleksander Mańka - Dyrektor Instytutu Pedagogiki WSH, który zajmuje się analizą jakości procesów wychowawczych i edukacyjnych. Na zakończenie dr hab. Jolanta Staszewska, prof. WSH – Dyrektor Instytutu Nauk o Zarządzaniu i Jakości WSH oraz Centrum Ekspertyz i Analiz Rynkowych działającego przy Wyższej Szkole Humanitas wskazała dyrektorom narzędzia decyzyjne, z których kadra zarządzająca placówkami oświatowymi może korzystać w celu przewidywania/zapobiegania sytuacjom trudnym, jak również planowania działań rozwojowych.

W trakcie konferencji, w poczet Szkół Partnerskich zostały przyjęte nowe placówki, a ich dyrektorzy odebrali z rąk Pani Ewy Baran – Pełnomocnika Kanclerza ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym – certyfikaty przystąpienia do Sieci Współpracy Edukacyjnej WSH.

Wydarzenie obfitowało w merytoryczne treści i spotkało się z pozytywną opinią uczestników. Wyższa Szkoła Humanitas oraz Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Humanitas biorą sobie za cel podnoszenie świadomości społecznej oraz edukację kadry nauczycielskiej w tematach istotnych i niejednokrotnie trudnych. Jako nauczyciele akademiccy i specjaliści, chcemy dzielić się swoją wiedzą i poprawiać jakość i komfort wychowania oraz szkolnictwa – bo przecież szkoła jest jednym z podstawowych obszarów kreowania nowego, lepszego społeczeństwa.

Dziękujemy serdecznie prelegentom i patronom wydarzenia za wsparcie w jego organizacji. Obecnym na sali dyrektorom życzymy owocnej pracy i efektywnego wykorzystania wiedzy zdobytej podczas kolejnej Konferencji Dyrektor Liderem.

Galeria zdjęć >>

Nasza działalność

Akademia Humanitas to nie tylko działalność dydaktyczna i naukowa. Współpracujemy z otoczeniem, jednostkami samorządowymi, sektorem prywatnym i szkołami. Realizujemy wiele projektów unijnych oraz tworzymy rozwiązania dla biznesu i szkół.

Uniwersytet międzypokoleniowy

12 Uniwersytetów Dziecięcych w całym województwie oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku Akademii Humanitas to prężnie działające organizacje skupiające tysiące małych żaków i seniorów.

Oferta dla firm

CHCESZ PODNIEŚĆ EFEKTYWNOŚĆ DZIAŁAŃ PRACOWNIKÓW TWOJEJ FIRMY?
CHCESZ ZORGANIZOWAĆ KONFERENCJĘ, WYNAJĄĆ SALĘ SZKOLENIOWĄ LUB KONFERENCYJNĄ,
A MOŻE ZAREJESTROWAĆ FIRMĘ LUB ZORGANIZOWAĆ BIURO?

Proponujemy możliwość indywidualnego zlecenia nam realizacji usług rozwojowych dla pracowników Państwa firmy, jak również usługi promujące Państwa działalność, kompleksowe usługi konferencyjne, czy też wynajem sal konferencyjnych, szkoleniowych, warsztatowych, komputerowych, powierzchni biurowych, wystawienniczych itp.