Przejdź do treści
Uwaga! została włączona wersja kontrastowa
Człowiek  To się liczy

Znajdź studia dla siebie

Trwa wyszukiwanie kierunków...

Rekrutacja online

Oferujemy studia I, II stopnia oraz jednolite magisterskie. Posiadamy bogatą ofertę studiów podyplomowych dla nauczycieli, prawników, specjalistów administracji oraz managerów. U nas możesz zamówić szkolenie „szyte na miarę”.

Kierunki studiów

Wybierz studia spośród 11 kierunków i niemal 30 specjalności w formule standardowej, „krótsze studia” lub „Dwa dyplomy – jednoCzesne”. Oferujemy studia zarówno dzienne jak i zaoczne.

Aktualności

01/12/2023

„Show must go on!” – bezpiecznie w dorosłość

W obliczu nieustannej walki z HIV i AIDS, nie zapominamy o znaczeniu edukacji i świadomości – to motto dzisiejszej debaty Bezpiecznie w dorosłość, zorganizowanej w Auli Akademii Humanitas w Międzynarodowy Dzień Walki z AIDS. Uczniowie mieli wyjątkową okazję, by zadawać pytania ekspertom i uczyć się od najlepszych, przypominając nam słowa Freddiego Mercury'ego: „Show must go on”. Dzisiejsze wydarzenie to nie tylko przypomnienie, że życie to nieprzerwane przedstawienie, ale także, że każdy z nas ma swoją rolę w walce z wyzwaniem jakim jest AIDS. 

Debata była okazją do głębokiej dyskusji i wymiany doświadczeń wśród osób zaangażowanych w walkę z HIV i AIDS. Wśród zaproszonych gości mogliśmy posłuchać czterech prelekcji: 

  • Grażyny Skirmunttz Regionalnego Ośrodka Metodyczno-EdukacyjnegoMetis, 

  • Marii Siwek z Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii o. Katowice, 

  • Marzeny Hajdeckiej z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu  

  • Arkadiusza Pan Pawłowskiego - amerykanisty i twórcy intelektualnego.   

Przybyłych przywitał Prezydent Miasta SosnowcaArkadiusz Chęciński: - Świadomość zagrożenia, jakim są AIDS i HIV, pozwala nam nie tylko pamiętać o niebezpieczeństwach, ale również podejmować skuteczne działania profilaktyczne i edukacyjne. To spotkanie jest nie tylko forum wymiany wiedzy, ale także platformą, która umożliwia społeczności zrozumienie, jak ważne jest ciągłe informowanie i edukowanie, szczególnie młodych ludzi. Wierzę, że poprzez tego typu inicjatywy możemy znacząco przyczynić się do zmniejszenia liczby nowych przypadków zakażeń i lepszej opieki nad osobami żyjącymi z HIV i AIDS. 

W imieniu Akademii Humanitas głos zabrała Dziekan Wydziału Nauk StosowanychEwa Kraus: - Pozwólcie społecznościom działać - te słowa Sekretarza Generalnego ONZ, Antonio Guterresa wciąż rezonują z dużą siłą, zwłaszcza dzisiaj w dniu Walki z AIDS. To przesłanie podkreśla niezwykle ważną rolę, jaką lokalne społeczności odgrywają w walce z HIV i AIDS. Aktywne zaangażowanie społeczności w działania profilaktyczne, edukacyjne oraz wsparcie osób żyjących z tymi chorobami jest kluczowe. Jesteśmy tutaj, by słuchać, uczyć się i wspierać, ale przede wszystkim, by działać. Dzisiejsze spotkanie to doskonały przykład tego, jak wiedza i świadomość mogą być przekazywane i jak każdy z nas, bez względu na profesję czy pozycję społeczną, może przyczynić się do zmiany.  

Debatę czas zacząć 

W programie znalazły się panele dyskusyjne, sesje edukacyjne oraz interaktywna sesja pytań i odpowiedzi, co pozwoliło uczestnikom na aktywne zaangażowanie w temat. Dyskusje skupiały się na różnorodnych aspektach związanych z HIV i AIDS, w tym na społecznych, medycznych i edukacyjnych wyzwaniach. Pierwsza swoją prelekcję interaktywną zaprezentowała Grażyna Skirmuntt (Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny „Metis), która na przykładzie gry karcianej „Czarne historie” prezentowała czym jest AIDS, jak czuje się osoba dotknięta zakażeniem. – Kiedy zaczynałam pracę nie było głośno o AIDS. Wtedy mówiono o GRID. Wtedy też zastanawiano się na łamach gazety „Problemy”, dlaczego na chorobę, którą umiemy wyleczyć jak zapalenie płuc umiera człowiek. Przecież są antybiotyki. Ale jest też HIV i jest AIDS. Kilka lat później już wiedzieliśmy dlaczego do tego dochodzi, czym jest upośledzenie odporności – podsumowała Grażyna Skirmuntt 

Następnie o grupach zagrożenia zakażeniem opowiadała Maria Siwek (Polskie Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii o. Katowice): - Świadomość zagrożenia to pierwszy krok do zrozumienia profilaktyki. Świadomość możliwości badań jest pierwszym krokiem do bycia zdrowym. Pamiętajcie, że nadal w naszym otoczeniu są osoby, które chorują, ale o tym nie wiedzą, ponieważ obawiają się badań 

O profilaktyce i roli szkoły w działaniach zapobiegawczych opowiedziała Marzena Hajdecka (Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu). A tuż po niej zaprezentował się Arkadiusz Pan Pawłowski: - Choroby nas dotyczą. Dotyczy nas tak samo przeziębienie, jak AIDS i HIV. 

Kulminacyjnym momentem wydarzenia była otwarta debata, w której uczestnicy mieli możliwość bezpośredniego zadawania pytań ekspertom. To pozwoliło na rzetelną i wielowymiarową dyskusję, która uświadomiła uczestnikom kompleksowość problemu HIV/AIDS oraz znaczenie profilaktyki i edukacji. 

Spotkanie Bezpiecznie w dorosłośćbyło nie tylko okazją do edukacji, ale także platformą do wzmacniania współpracy między różnymi sektorami zaangażowanymi w walkę z HIV i AIDS. Spotkanie to było możliwe dzięki takim instytucjom, jak 

  • Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sosnowcu, dr n. med. Barbara Koleżyńska 

  • Naczelnika Wydziału Zdrowia Urzędu Miejskiego w Sosnowcu, Joanna Gronczewska 

  • Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Sosnowcu, Katarzyna Wanic 

  • Dyrektor Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu, Dorota Szewczyk. 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i mówcom za ich wkład w to znaczące wydarzenie i zapraszamy do dalszego angażowania się w działania na rzecz walki z HIV i AIDS. Przybyłych pożegnano piosenką FreddiegoMercury „We are the champions” w wykonaniu uczennic sosnowieckiego liceum.  

Nasza działalność

Akademia Humanitas to nie tylko działalność dydaktyczna i naukowa. Współpracujemy z otoczeniem, jednostkami samorządowymi, sektorem prywatnym i szkołami. Realizujemy wiele projektów unijnych oraz tworzymy rozwiązania dla biznesu i szkół.

Uniwersytet międzypokoleniowy

12 Uniwersytetów Dziecięcych w całym województwie oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku Akademii Humanitas to prężnie działające organizacje skupiające tysiące małych żaków i seniorów.

Oferta dla firm

CHCESZ PODNIEŚĆ EFEKTYWNOŚĆ DZIAŁAŃ PRACOWNIKÓW TWOJEJ FIRMY?
CHCESZ ZORGANIZOWAĆ KONFERENCJĘ, WYNAJĄĆ SALĘ SZKOLENIOWĄ LUB KONFERENCYJNĄ,
A MOŻE ZAREJESTROWAĆ FIRMĘ LUB ZORGANIZOWAĆ BIURO?

Proponujemy możliwość indywidualnego zlecenia nam realizacji usług rozwojowych dla pracowników Państwa firmy, jak również usługi promujące Państwa działalność, kompleksowe usługi konferencyjne, czy też wynajem sal konferencyjnych, szkoleniowych, warsztatowych, komputerowych, powierzchni biurowych, wystawienniczych itp.